Szuper áras Prologic ágy INGYEN kiszállítssal Részletek »

Se busa, se keszeg - csak angolna halászható a Balatonon

2014.03.26. forrás: SONLINE

Sem az állított hálós busahalászat, sem a vontatott hálós keszeghalászat nem szerepel a Balaton halgazdálkodását megújító terveikben – tudtuk meg a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.-től.

Szezonindító akciókhirdetés

Ahogyan megírtuk, várhatóan a szerdai kormányülésen születik döntés a társaság, s a balatoni halászat jövőjéről. A céget információnk szerint nem számolják föl, erre utal az is, hogy éppen a minap nevezték ki az új vezérigazgatót a zrt. élére. Az sem valószínű, hogy – ahogyan a pecások óhajtják – tisztán horgászkezekbe kerülne a Balaton kezelési joga.

Halászmódszerrel a Balatonból 2014-ben csak angolna kerül ki – ígéri a horgászoknak a halgazdálkodási zrt. A társaság honlapján olvasható, hogy a Sió-zsilipnél kilépő vízre elhelyezett angolnacsapdával történő halászatra, valamint a süllő szaporodását elősegítő borókafészkek kihelyezésére van jelenleg halászati engedélyük. A zsilipcsapda csak a Balaton vízrendszeréből kiszökő angolnák megfogására alkalmas. E nélkül is megszöknének az elfolyó vízzel ezek a halak, és „haszontalanul” kerülnének a Duna vízrendszerébe. Az angolnák értékesítéséből származó bevétel jelentős részét az őshonos halállományok, elsősorban a süllő pótlására és növelésére fordítják.

A legtöbb problémát okozó idegenhonos halfaj, a busa gyérítésének eredményes módszere volt eddig az úgynevezett állított hálós halászat. Ez a technológia ugyan szelektívnek tekinthető, de a nagy testű busák mellett a hasonló méretekkel bíró őshonos halak (ponty, süllő) is fennakadhatnak. Ezért a Balaton halgazdálkodásának megújítását célzó tervekben ez a halászati módszer már egyáltalán nem szerepel. A busa megfogására olyan halászati technológiákat dolgoznának ki, melyek pont- és alkalomszerűen végezhetőek, a lehető legnagyobb szelektivitást és nyilvánosságot biztosítva.

A zrt. szerint fel kell újítani a busa tavi szaporodásának kiderítése érdekében indított korábbi kutatási programokat, s a jövő feladata olyan módszert találni, mellyel a lefagyás előtti, illetve jégolvadást követő időszakokban telelésre összeállt busák eredményesen kifoghatók úgy, hogy az őshonos halállományt ez ne zavarja. A vontatott hálós keszeghalászat is megszűnik a tervek szerint a Balatonon, pontosabban ez már múlt idő, hiszen december eleje óta az angolnacsapdán kívül semmilyen halászati tevékenység nem folyik.
A képviselő mondta ki először: szűnjön meg

„Szűnjön meg a halászat, kerüljön önkormányzati kézbe a Balaton halászati joga” – Kocsis Miklós keszthelyi önkormányzati képviselő ezt 2012. decemberében vetette föl, nagy visszhangot kiváltó ötletére a halgazdálkodási zrt. akkori vezetése még úgy reagált: semmiben sem értenek vele egyet. Kocsis szerint az 1991-es tömeges angolnapusztulás után éveken át „a legkegyetlenebb módszerrel gyilkolta a halászati cég a Balaton halállományát, néhány őshonos halfaj szinte teljesen eltűnt a tóból”.
A keszthelyi képviselő azt nyilatkozta a napokban a monitormagazin.hu-nak: megvannak a busaállomány kifogásának száz százalékos módszerei, mindenki ismeri, aki járt már a déli parti befolyók környékén tavaszi vízeresztéskor. A zrt. élén történt változásról (az új vezérigazgatót, Szári Zsoltot nemrégen mutattuk be portálunkon – a szerző) Kocsis Miklós azt mondta: a balatoni halgazdálkodás jó kezekbe került, biztos benne, hogy idén már nem lesz semmiféle halászati tevékenység a tavon.

Ingyenes szállításhirdetés


Horgászhírek

Még több horgászhír »