Szuper áras Prologic ágy INGYEN kiszállítssal Részletek »

2016 év végéig is elhúzódik majd a vízkezelői pályázatok elbírálása

2015.02.25. forrás: Hír6

A napokban zajlott le a Körösvidéki Horgászegyesületek Szövetsége által szervezett horgászati konferencia Békéscsabán. Ahol először hallhattunk konkrétumokat a közelgő vízhasznosítási pályázatokról.

Szezonindító akciókhirdetés

A konferencián Csörgits Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium Horgászati és Halgazdálkodási Főosztály főosztályvezető-helyettesének előadásása a 2013-as törvényről, és a közelgő vízkezelői pályázatokról szólt.

Előadásában kitért arra, mi az alapvető különbség az 1997-es és a 2013-as természetes vízi halgazdálkodás között. A korábbi törvény a vizek haszonvételét támogatta, míg a 2013-as a hatékony és hatásos halgazdálkodásra és ellenőrzésre helyezi a hangsúlyt. Az új szemlélet szerint a lényeg, hogy a horgászvizekben folyamatosan sok hal legyen, a víz mindig képes legyen kiszolgálni a horgászokat. A szemléletváltás alapjául pedig az a tény szolgál, hogy a horgászat Magyarország egyik legnépszerűbb tevékenysége, mint ilyen hobbi és rekreáció is egyszerre. A nagy létszám miatt a horgászathoz komoly gazdasági tevékenység is tartozik. (Láda Gáspár MOHOSZ alelnök előadásából derült ki később, hogy Magyarországon a horgászattal kapcsolatos kiadások éves szinten elérik a százmilliárd forintot.)

Horgász konferencia, horgász konferencia, Nemes Attila, Csabagyöngye, 20150222
Láda Gáspár, MOHOSZ alelnök Csörgits Gábor elmondta, hogy a horgászat jelentősége miatt kellett újra törvényalkotás szintjén is foglalkozni ezzel a tevékenységgel. Például törekedni kell az inváziós, nem őshonos halak kiszorítására a magyar vizekből. Ezzel egy időben támogatni kell az őshonos fajták szaporítását. Mindezek végső célja, hogy a Kárpát-medence vizein a horgászok a térségre jellemző halakat tudjanak fogni. Vonatkozik ez a hazai horgásztársadalomra éppen úgy, mint a hosszú távon hazánkba várt külföldi horgászturistákra egyaránt. Tehát az új törvénykezés célja, jobb körülmények biztosítása a szabadidős tevékenység ellátásához. Ezt a feladatot alapvetően az ország horgászegyesületei fogják elvégezni, azért a most készülő törvényt úgy alakítják ki, hogy megteremtsék a feltételeit a hosszú távú cél eléréséhez szükséges feladatok elvégzéséhez.

Ehhez nagyon fontos feladat például a vizek védelme a rapsicokkal és az orvhalászokkal szemben. Ebbe a munkába a halőrök mellett ezután bevonhatóak lesznek a polgárőrök is. A rapsicolás a büntetőtörvénykönyv hatálya alá került, a tettenérés, a bizonyítás komoly bírságok kiszabását teszi lehetővé.

Csörgits Gábor elmondta azt is, hogy ez idei év az utolsó, amikor a horgászvizeken halászati, tevékenységet lehet végezni. A halászat visszaszorul a halgazdaságok saját tavaira, horgászvizeken nem lesz megengedett nagy mennyiségű hal egyidejű kifogása.

A főosztályvezető-helyettes beszélt arról is, hogy 2015-ben lejárnak a 15 évvel ezelőtt megkötött vízkezelői szerződések, ezeket újra meg kell pályázni. Nagyon sok pályázatra számítanak – 673 szerződés jár le az idén, ha csak három pályázat érkezik minden lejárt szerződésű vízkezelésre, akkor körülbelül 2000 pályázatot kell majd átnézniük - valószínűleg nem is fogják tudni feldolgozni a beérkezett pályázatokat az idei év végéig, ezért ez folyamat biztosan el fog húzódni, még a következő év végéig is. Természetesen nincs arra garancia, hogy mindenki ugyanazt a vizet kezeli majd, amelyiket eddig is, de úgy gondolja, hogy ha az addigi kezelő pályázata kifogástalan, és az előéletes is kiváló volt, akkor nem lát okot a kezelő személyének megváltoztatására. De a pályázatok esetében természetesen minden előfordulhat." - értesültünk a hir6.hu-tól.

 

Ingyenes szállításhirdetés


Horgászhírek

Még több horgászhír »