Adunk egy 1.500 Ft-os kupont, ha feliratkozol hírlevelünkre! Részletek »

Utolsó darabok a raktárból, SZUPER ÁRON:

Wobbler, Spro wobblerek, UL woblerek, voblerek, műcsalik, Rapala ssr 7, ssr9, sfc, Rapallák, Rappalák, Salmók, Salmok, Salmo Thrill, trill, Spro wobblerek és crankbaitek óriási választékban kaphatók horgász webshopunkban. Kezdőként nehéz lehet kiigazodni a hatalmas választékon, sokszor merül fel a kérdés, hogyan válasszunk wobblert, műcsalit? A kisebb UL wobblerekkel jászra, domolykóra, pisztrángra, sügérre mehetünk, esetleg kősüllőre itt főleg a vertikális vagy lipless, nyelvnélküli csalik jöhetnek szóba, ezek mérete 2-5 centi között mozogjon. A legáltalánosabb, ha lehet így fogalmazni a 7 centis. Ez a műcsali méret mondható univerzálisnak, a legtöbben ezt a méretet keresik. Jó balinra, csukára, süllőre, harcsa is odavág már neki, de a nagyobb domolykó és jász is leszedi, és folyón a márna is becsúszik rá. Balinra 5-7 centis műcsalikat válasszunk, az elmúlt évek slágere a Sebile Flatt Shad 5 centis típusa, de lehet duci, vagy küsz formájú, és csöröghet is. A nagyobb 9 centi feletti csalik süllőre, csukára, harcsára lesznek jók. A csuka és a harcsa kifejezetten szereti a nagyméretű műcsalikat, harcsára legendás a J13, Rapalla J-13 GFR, SFC színkóddal. Sokan keresik itthonra és a Pó-folyóra is Olaszországba, de az SSR9, azaz a 9 centis shallow shad rap is igen fogós SFC színben. Csukára is 9 centi felett válasszunk wobblert, de itt elmehetünk egészen extrém méretekig. A piros, a narancs, a fehér és rikító zöldes, sárgás színek a legkapósabbak, de a Tisza-tavon a pink is szépen adja a csukákat. Süllőre 7-13 centis csalik közül válasszunk, nem árt, ha szélesebb mérettartományt hordunk magunkkal, mert sokszor, ha nem eszi a nagyot, működik egy öt centis kis wobbler nagyobb rezonanciával, pl ssr5 Rapalla. De mindig legyen a táskánkban F9, F11, azaz Rapala Original, SSR7, SSR9, ezek alap süllős műcsalik, a téli időszakra pedig mélyre törő SR csalikat válasszunk. Csörgős vagy nem csörgős? A halak alapvetően szeretik a csörgős wobblereket, bátran dobáljuk őket mindegyik halfajra, ha nem működik, cseréljünk. Az élénk színeket használjuk bátran nappal is, a balin is szereti őket még tiszta vízben is. Feketesügérre nagyobb, darabosabb wobblerek ajánlottak, a melegebb időszakban felszíni csalikat, topwatereket wtd, azaz walk the dog csalikat, poppereket dobáljunk, a hidegebb vízben tavasszal és késő ősszel pedig no action wobblereket, azaz amik minimálisan veretnek, mozognak. Hideg vízben lassan vontassuk a pisztrángsügérnek a műcsalit.

Gyakori kérdések

Milyen Spro wobblert vegyek?

Ez nagyon sok mindentől függ: a wobbler mérete nagyban függ a megcélzott halak méretétől, a színe a fényviszonyoktól, a merülési mélysége a célhalaknak a vízoszlopban elfoglalt tartózkodási helyétől Stb. Általánosságban talán azt lehetne elmondani, hogy jászra, domolykóra, pisztrángra, sügérre kisebb, 2-3-4 centis wobblert vegyél, süllőre és balinra közepeset (5-9cm), harcsára és csukára pedig nagyobb méreteket. A meleg hónapokban fogósabbak a felszínközelben húzható wobblerek, míg a hideg hónapokban inkább a mélyebben használható modellek fogósak. Általában...

Hangos (csörgős) vagy hangtalan wobblert vegyek?

A legjobb, ha minkét típusból van nálad pár darab. A wobblerekbe helyezett csörgő által keltett magas frekvenciájú hangok segítik a ragadozóhalakat a csali megtalálásában például zavaros vízben vagy éjszaka, amikor a látási viszonyok kevésbé jók. Ugyanakkor olyan helyeken, ahol a halakat már több alkalommal megfogták hangos wobblerrel, ijesztővé, taszítóvá is válhat ez a hang, ilyenkor a néma wobblerekkel nagyobb esélyünk van megfogni őket.

Milyen színű wobblert vegyek?

Tiszta vízben és nappal általában a természetes színű (szürkés, zöldes, kékes hát, világos oldal) csalik működnek jobban, zavaros vízben vagy éjszaka pedig a rikítóbb színek: UV sárga, chartreuse, fehér, narancs, SFC, GFR stb.