Adunk egy 1.500 Ft-os kupont, ha feliratkozol hírlevelünkre! Részletek »

Utolsó darabok a raktárból, SZUPER ÁRON:

A horgász horgok számos típusát különböztetjük meg, a különböző formák határozzák meg a típusát és hogy mire használják. A horog részei:

Hegy: a hal száját átszúró éles darab.
Szakáll: Hátrafelé hajló tüske, amely megakadályozza a horog kiszabadulását.
Szár: A horog azon szakasza, amely a fültől lefelé fut, egészen az elhajlásig.
Fül: A gyűrű, amelynél rögzítjük a horgot a zsinórhoz vagy speciális esetben a csalihoz.
Öböl: a horog hegye és a szár közötti távolság

Minden Sebile horog meghatározott célra van szabva. Például, ha hosszú, keskeny szára van, akkor vékony csalikkal használjuk, például férgekkel, de ha széles és mély öblű, az lehetővé teszi, hogy nagyobb csalikkal horgásszunk.

A Sebile horog hegye és a leggyakoribb típusok

Tűhegy: A tűhegyek enyhén keskenyedik a szár felé. Úgy tervezték, hogy könnyedén és mélyen behatoljon a húsba és minimális sérülést okozzon. A lyuk kicsi marad, csökkentve a halaknak okozott sérülést és megnehezítve a horog kiakadását.

Lándzsahegy: Ez a leggyakoribb hegykialakítás és nagyszerű mindenféle módszerhez. A lándzsahegy egyenesen felfelé mutat a horog öbléből, jó behatolási tulajdonsága és kevésbé roncsol vagy okoz sérülést. Egyenes kialakításának köszönhetően könnyű élezni.

Hengeres hegyű: A szabályos kúpos, henger forma mélyen átszúrja a húst minimális nyomással is. A hegy a horogszem felé néz.

Karomhegy: Az üreges horgok hajlított tüskével rendelkeznek, amely lefelé görbül. Átvágnak a puha szájú halakon, és a helyükön maradnak, ha már ott vannak. Azonban sokkal nehezebbé teszik a horog beültetését a keményebb szájú fajokon.

Késél: Mindkét oldalon éle van és a szártól kifelé mutatva a maximális behatolás érdekében készültek. A késélhegyekkel az a probléma, hogy sok kárt okoznak a halakban.

A horog szárának vége

Ha átmegyünk a tompa végre, a megfelelő szem kiválasztása ugyanolyan fontos lehet a fogási arány szempontjából. Vannak speciális szemek bizonyos csomókhoz és kötési stílusokhoz. Néhány szem - főleg a tengeri és harcsás horgoknál - még meg is megerősített, hogy megbirkózzon a nagyvadak csatáival.

A leggyakoribb az egyszerű karikás szem. Könnyű átfűzni a zsinórt, és sokféle csomóval működik. Nagyobb halak esetében a horgászok általában forrasztott szemet használnak. A horog leforrasztott füle megakadályozza a kihajlást vagy törést a fárasztás során. Végül a tűszemű horgok ideálisak akkor, amikor varrótűhöz hasonlóan átfűzni akarjuk a horgot a csalihalon.

Szakállas vagy szakáll nélküli horgok

Sokszor megosztja a horgászokat. Az biztos, hogy a szakáll nélkülinek számos előnye van, mint például kisebb seb, és nem roncsol, mélyebbre hatol, könnyebb eltávolítani, és horgostól vesztett halak sem hucolják magukkal sokáig a horgot - olykor szerelékkel - és pusztulnak el, hanem idővel kifordul vagy kirázza magából.
A szakállas horgok abban az esetben indokolak, ha a halat meg kínájuk tartani, azaz konyhára horgászunk.

Horogméretek

A legkisebb horgok 30-as méret körül kezdődnek. A második legkisebb a 29-es, majd a 28-as, 27-es és így tovább egészen az 1-es méretre. Az 1-es méret után az 1/0 méretűre vált, majd 2/0, 3/0, egészen 27/0, amivel feltételezzük, hogy a legnagyobb óriásokat fogják. Érdemes megemlíteni, hogy nincs szabványosított tényleges méret. Az 1/0 jig horog nem lesz akkora, mint az 1/0 kör horog. Ennél is fontosabb, hogy márkánként is nagyon változó. Az Eagle Claw által készített 1/0 jig horog valószínűleg nagyobb lesz, mint a Gamakatsu által készített horog, de kisebb, mint a Mustad. És a méret csak az egyik mérés.

Minta világon minden sportszert, a horgokat is csiszolták és tökéletesítették ezer egyedi fajtává. Minden részletének megvan a célja. Minden stílusnak megvan a maga helye. Az, hogy mikor mit kell használni, biztos módja annak, hogy javítson a horgászat minőségén, és remélhetőleg javítsa a fogási arányt.