Beállított szűrők: × márka: Shimano × szűrők törlése
Amennyiben alábbiakban felsorolt hibalehetőségek elkerülése ellenére meghibásodik a bot, úgy az visszaküldésre kerül szerviz partnerünkhöz, ahol megvizsgálják a bot hibáját, ehhez... Használati útmutató letöltése»
Feederbotok, hatalmas Shimano feeder bot választék horgász webshopunkban! Válogass olcsó és akciós Shimano feeder botok között webáruházunkban. Hogy válasszunk feeder botot? Feederbot választásnál szempont lehet, hogy akciós-e, de alapvetően sok más igénynek meg kell feleljen. Jellemzően 2-4 darab, különböző rezgőspiccel kaphatunk feederbotot, de van, hogy egy, az utolsó taggal egybeépített, de anyagában különböző spiccel vásárolhatunk feedert. Lágyságukat, vagy erősségüket könnyedén megállapíthatjuk, ha a spiccgyűrűnél fogva kézbe vesszük és próbáljuk vízszintesen megtartani, de rájuk is van írva. Anyaguk kétféle lehet, karbon és üveg, a karbon fekete, az üveg fehér, ezt a festetlen végén láthatjuk. Az üveg lágyabb, de csillapítása rosszabb. Erősségük heavy, medium, light jelölést kap, vagy unciában van megadva, egy uncia 28.35 gramm, jelölése "oz". Néha a spiccek hossza különböző, jellemzően a hosszabb a lágyabb.Gyűrűi aprók, ritka esetben, a távdobóknak erősebb, nagyobb gyűrűi vannak. A botok hossza jellemzően 2,4 méter és 4,2 méter között alakul, feedernek 3 vagy 3,3 métertől hívjuk őket, alatta picker, ami ritkán rendelkezik 70 gramm feletti dobósúllyal. Ezek a rövid botok csónakból vagy partról rövid dobásokra használhatók. A rövidebbek 2 a hosszabbak 3 tagból állnak, itt is igaz, hogy minél kevesebb tagja van a botnak, annál jobb a karakterisztikája, viszont annál nagyobb helyet foglal szállításkor - komprumisszum. Egyes gyártók eltérve az egyelő hosszúságú tagoktól a középső részt hosszabbra gyártják mint a nyél nyél vagy a 3. tagot, jelentősége annyi, h a középső hosszú tag gerincességet ad a botnak, ezáltal erősebb lesz. A tagok összetoldásánál nem lötyöghetnek, de ne is szoruljanak meg. Az, hogy a stiftes botok nem teljesen összetolhatók egyáltalán nem hiba, így gyártják őket. Ha hidegben összetoljuk a botokat, és utána szétszedés nélkül melegre visszük őket, könnyen tágul akkorát az anyag, hogy nem fogjuk tudni még ketten sem szétszedni.
A következő jelzésekkel találkozhatunk a feeder és a picker botoknál, bár utóbbi inkább az első két kategória: light (L - könnyű), medium (M – közepes), medium/heavy (MH – közepes/erős), heavy (H - erős), extra heavy (XH – extra erős) jelöléseket látjuk rajtuk. A mostanság elterjedt bivalyerős feederbotokon láthatunk extra-extra heavy (XXH) és super heavy (SH) jelzést is. Dobósúlyaban valahogy így kell elképzelni:
light 50-70 gramm
medium 80-100 gramm
medium/heavy 100-120 gramm
heavy 120-150 gramm
extra heavy 150-200 gramm
Főleg angol piacra gyártott modelleknél használatos az lb jelölés, mint a bojlis botoknál is, ezt ott fejtjük ki bővebben.
Botválasztáskor feltétlen vegyük figyelembe, hol fogjuk őket használni, egy párhektáros tavon elég egy közepes erősségű, míg egy erős sodrású folyón, néhány kilós halakra már jöhet az extra heavy. Aztán a távolság sem elhanyagolható, partközeli 40 méter körüli dobásokra még a picker is megfelelő a medium feederek mellett, azonban ha távolabb horgászunk 100 méter körül, oda kelleni fog a 3,90-4,20 és alsó hangon heavy jelzésű. Választásunkat feltétlen fontoljuk meg a fogni kívánt halak mérete miatt is, nagyobb pontyokra, amurokra heavy, extra heavy, míg kisebb halakra medium, vagy menyhalazni, téli keszegezni light is elegendő.
A dobótartomány, vagy dobósúly feltétlen illeszkedjen az ólom vagy a megkapkolt kosár súlyához. Ha túl kevés, nem lövi ki a bot, ha túl sok, eltörik.
Ha két botot tervezünk vásárolni, mindenképp jobban járunk, ha azok nem egyformák, így egy helyen is különböző lehetőségek és szerelékek növelheti sikerességünket, persze ha pálya állandó és egy kotort, egyenletes meder, akkor megfelel egy ikerpár is. Folyóvízre a 3,3-3,5 hosszú, 1-2 unciásak közül válasszunk. Az alábbi márkák közül válogathatunk: Shimano, Spro, Daiwa, Nevis, Mitchell, Shakespeare, Balzer, Preston, By Döme, Greys, Delphin, Carp Zoom, Drennan, Milo, Rive, Sensas, Trabucco, Frenetic, Energo, Kamasaki.
A feederbotok alapvetően nem távdobásra vannak kitalálva, hanem kisebb méretű etetőkosarakkal való partközeli horgászatra, azonban a nagyobb távolságok meghorgászása érdekében ma már nagy számban találunk távdobó feedereket is a kínálatban. Minél nagyobb a meghorgászni kívánt távolság, annál nagyobb dobósúlyú botot válasszunk. Ha folyóvízen szeretnénk használni feederbotunkat, akkor a sodrásnak megfelelő verziót válasszunk és keressük a nagyobb sodráshoz tervezett „river feeder” változatokat.
Minél hosszabb a botunk, annál nagyobb dobástávolságot érhetünk el, de számoljunk azzal, hogy egy 4,20 vagy 4,50 méter hosszú bot már elég nehéz tud lenni. Egy pörgősebb peca alkalmával akár száznál is többször kell bedobni és kitekerni a végszereléket, ilyen esetekben minden gramm számít.
A technika folyamatos fejlődésének hála ma már a legolcsóbb feederek között is találunk használható botokat, amikkel élvezetes horgászatokban lehet részünk. Ha tanácstalanok vagyunk, a vásárlói vélemények nagy segítséget nyújthatnak a konkrét termék kiválasztásában. Ha elsajátítottuk a módszer alapjait, egy magas minőségű, prémium kategóriás feederbottal fokozhatjuk az élményeket.
Rendeltetészszerű használat mellett szinte lehetetlen, hogy eltörjön a spicc. A törések oka általában a túl nehéz végszerelék vagy a spiccre csavarodó zsinór szokott lenni. Figyeljünk oda, hogy az etetőkosár és a benne lévő etetőanyag együttes tömege ne haladja meg a bot maximális dobósúlyát, különösen ha nem a legerősebb spiccet használjuk. Valamint minden egyes dobás előtt ellenőrizzük, hogy zsinórunk nincs a spiccre csavarodva. Spicctörést okozhat még a fárasztás végén túl meredek szögben tartott bot, ekkor olyan terhelést kaphat a bot vége, amit már nem tud elviselni. Odafigyeléssel és jól beállított fékkel azonban ez is kivédhető.
A pickerbotok a feederek kistestvérei, 2,40 és 3 méter közötti hosszban készülő lehelletfinom rezgőspicces botok, amik elsősorban a téli és koratavaszi partközeli horgászatokon lehetnek ideális társaink, de akár egész évben, ha nincs szükség távoli dobásokra és nehéz etetőkosarakra. Egy finom pickerbottal a nagyobb keszegek és kisebb pontyok fárasztása is igazi élmény!