Beállított szűrők: × márka: Shimano × márka: Zebco × márka: Carp Zoom × márka: Daiwa × márka: Sonik × szűrők törlése
Amennyiben alábbiakban felsorolt hibalehetőségek elkerülése ellenére meghibásodik a vásárolt horgászorsó, úgy az visszaküldésre kerül szerviz partnerünkhöz, ahol megvizsgálják a... Használati útmutató letöltése»
Távdobó orsók, távdobóorsók, távdobó horgászorsók, big pit orsók, long cast orsók. Long cast orsót választani talán a legnagyobb kihívás, Okuma, Shimano, Fox, Daiwa, DAM, Nevis, Balzer, Browning, By Döme, Carp Academy, Delphin, Mitchell, K-karp, Penn és még sorolhatnánk a gyártókat, akik évente dobnak újabb és újabb modelleket a piacra. Itt a legfontosabb az ár-érték arány, a távdobást nagyban befolyásolja a zsinórkapacitás, a dob kialakítása, a zsinórfelhordás, az orsó súlya, hogy ne csapódjon vissza a felkapókar. Az is fontos, hogy jól működjön a zsinórvezető görgője. Ha csavarja a zsinórt, az bepödrődik, veszít a szakító szilárdságából, csökkenti a dobótávot, és gyorsan dobhatjuk a kukába. Bármilyen orsót is választunk, mindig szempont annak súlya, a csapágyak darabszáma, elhelyezése, az orsó futása, a hajtókar formája, markolata. Fontos, hogy véletlen se tapadjon le a fék, ezt ellenőrizzük gyakran, egy kis karbantartás minden télen ráfér az orsókra. A felkapókar nem csapódhat vissza és nem nyílhat ki fárasztás közben, sokan esnek abba a hibába, hogy a felkapókart az orsó hajtókarjának megtekerésével próbálják meg visszaváltani. Ez helytelen és azt az orsót, amit így vissza lehet váltani, el kell felejteni a távdobáshoz, viszont ezt meg is kell fizetni, hogy ne lehessen így visszaváltani, jellemzően a Shimano távdobók úgy vannak kialakítva, hogy ne tudjuk őket csak kézzel visszaváltani.
Kaphatók nyeletőfékes változatok is, itt a már jól beállított féket nem kell eltekerni, kényelmesebb, biztonságosabb horgászatot biztosít. Kétféle nyeletőfékkel kerülnek az orsók piacra, a hátsó billenő kapcsolós vagy a fékcsillagba beépített dobfék. Kezdőknek a hátsó kapcsolós változatot ajánljuk. Ha igazán messze akarunk dobni, minimum 60-as, de inkább 80-as méretet válasszunk.
Az orsónak illeszkedni kell a bothoz, többnyire ezeket pedig a módszerhez, meghorgászni kívánt távolsághoz vásároljuk. A távolság meghorgászásával nőnie kell az orsó zsinórkapacitásának, így méretének is. A távdobó orsók általában a 6000-es mérettől indulnak és 14000 körül van a tetejük, de ezek a jelölések márkánként eltérőek.
Ez rengeteg összetevős kérdés. Általánosságban kijelenthetjük, hogy a felhasználás gyakorisága fogja meghatározni ezt a kérdést azoknak, akik nem rendelkeznek komolyabb tapasztalattal. Ha hobbi pecásként évi néhány alkalommal gurulunk le a vízre, megteszik az alsókategóriás orsók is, ha gyakrabban látogatjuk havonta a vízpartot, akkor már érdemes egy közepes árfekvésű, jobb márka belépő vagy középkategóriás termékébe befektetni, mint Shimano, Okuma. Ha versenyzésre adjuk a fejünket, akkor már nem lesz itt tanácsokra szükség...