Horgász akciók 920

Fedezz fel új horgászhelyeket a Deeper batimetrikus medertérképei segítségével!

Megvan az az érzés, amikor már unod a régi horgászhelyedet, és nem mindig van kedved kimenni századszorra is ugyanoda? Néhányan ilyenkor végleg abbahagyják a horgászatot, pedig új élményeket találni a vízparton nagyon egyszerű: új vizeket kell keresni! Az új horgászhelyek kipróbálása mindig ad egy kis extra izgalmat a horgászathoz - vajon milyen halak élnek ebben a vízben, vajon hogyan lehet őket becsapni? Gondolj bele, milyen izgalmas lenne, ha minden hétvégén egy teljesen új, ismeretlen tavon horgászhatnál!

Benne van azonban a rizikó is, hogy egy új horgászvizen nem találod meg a jó helyeket, így betlizel. A régi időkben erre - azon kívül, hogy egy bennfentessel ment először az ember az új tóra, vagy előzetes kutatást végzett - nemigen volt megoldás, de manapság már olyan technikai fejlesztések állnak rendelkezésre, amik segítségével bátran elmehetünk egy új vízre minimálisra csökkentve annak a kockázatát, hogy nem találjuk meg a halakat!

Az alábbiakban röviden összefoglaljuk, hogyan tudsz az online batimetrikus térképek segítségével hatékonyan haltartó helyeket keresni egy ismeretlen horgászvizen.

Mi is az a batimetria?

Alapvetően a tengerek és tavak mélységének mérésével foglalkozó tudományág (a görög "bathus" szó mélységet, a "metron" pedig mérést jelent). A batimetria segítségével olyan, úgynevezett batimetrikus térképek készülnek, amiken a pontos vízmélység mellett a mederszerkezetről is hasznos információkat kaphatsz.

Miért hasznos ez a horgászoknak?

Azzal, hogy egy ismeretlen horgászvízre úgy mész horgászni, hogy előzetes információid vannak a mederalakulatokról és esetleges haltartó helyekről, jelentősen növeled az esélyeidet a halfogásra. De hogyan gyűjtheted be előzetesen ezeket a batimetrikus információkat?

1. Lokális térképek

Ha van egy olyan eszközöd, amivel medertérképet tudsz készíteni az előtted elterülő horgászvízről, akkor hatalmas előnnyel tudod kiválasztani a horgászhelyed. Például a Deeper dobható szonárt nem csak arra tudod használni, hogy "belenézz" vele a vízbe, hanem körbedobálhatod vele a kiszemelt horgászhelyet és a szoftver egy később is visszanézhető tmedertérképet generál neked az adatokból. Ez alapján könnyen kiválaszthatod azokat a mederalakulatokat, például töréseket vagy gödröket, amik megtartják a halat. Ezeket a batimetrikus medertérpképeket aztán akár otthon is visszanézheted, hogy elemezd a horgászatod és legközelebb esetleg más taktikát vagy helyet válassz.

2. Globális térképek

A globálisan elérhető batimetrikus térképeket általában professzionális térképszolgáltatók adják - gondolj itt például a navigációs eszközökben található medertérképekre. Ilyen térképeket az interneten is találsz, például sokan bújják a Duna hajózási térképeit mederalakulatok után kutatva új helyek keresésekor - ezek is batimetrikus térképek. Ezek a térképek segítenek már a horgásztúrád tervezési szakaszában is, ezeket elemezve könnyebben ki tudod választani, hogy eleve melyik vízre vagy annak melyik szakaszára, melyik partjára menj és akár az útvonaltervezésben is hasznosak lehetnek.

Összefoglalva tehát, míg a globális batimetrikus térképek segítenek megtervezni a horgásztúrád, kiválasztani a horgászhelyed, addig a lokális térkép segít abban, hogy a helyszínen például hova etess, hova dobj.

Megtörtént eset: egy horgász ismerősünk egy általa ismeretlen horgásztavon egész délelőtt megúszta a feederezést kapás nélkül, mások pedig szépen fogtak a tavon. Feltette hát a Deeper halradart és megradarozta azt a részt, ahova egész délelőtt dobált. Kiderült, hogy bár a tó átlagosan 1.5-2 méter mély, ő egy térdig érő vizű zátonyra dobált egész délelőtt, ezért kerülték el a halak. Ha ezt előzetesen tudta volna, nem ment volna kárba az ideje (és a bedobált etetőanyag-mennyiség).

Hogyan értelmezzük a batimetrikus térképeket?

Nem is olyan ördöngösség ezeknek a térképeknek az olvasása. Néhány tipp:

Az egymáshoz közeli vonalak meredekebb terepet jelentenek, míg az egymástól távolabbeső vonalak laposabb medret.
A melegebb színek (piros, narancs, sárga) sekélyebb vizet mutatnak, míg a hűvösebb színek (zöld, kék, ibolya) a mély vizet jelzik.

Mivel a halak általában nem tartózkodnak egy pontban egész nap, fontos, hogy megtaláld azokat a haltartó helyeket, amiket vándorlásaik során huzamosabb időre felkereshetnek, illetve tudj következtetni arra, hogy a halak melyik napszakban (vagy évszakban) milyen jellegű vízterületen tartózkodnak. Remek példa erre az, hogy a tavaszi, felmelegező vizekben a halak szívesebben tartózkodnak a sekély, ezáltal a napsugarak által felmelegített vízben, de nyáron, a legnagyobb kánikulában elkerülik ezeket a szakaszokat.

Ha egy nagyobb, ismeretlen vízre tervezel túrát, érdemes már a túra tervezésekor olyan táborhelyet keresned, aminek a közelében több típusú esetleges haltartóhely is van, így ha az egyik nem válik be, nem kell tábort bontanod és átköltöznöd esetleg több száz méterrel arrébb, elég csak a másik irányba dobálni.

Hogyan használd a Deeper batimetrikus térképeket a tökéletes horgászhely megtalálásához?

A térképek tanulmányozását már azelőtt érdemes elkezdeni, hogy elindulnál. A Fish Deeper alkalmazásban több, mint 50.000 (ötvenezer) víz batimetrikus térképét megtalálod, köztük számos magyarországi horgászvizét. Ha új horgászvizeket tervezel felfedezni, érdemes körülnézni, melyik vizeknek a térképét tartalmazza az adatbázis (ezt egyébként előfizetés nélkül is ellenőrizheted, így nem árulnak zsákbamacskát). He Deeper halradar vásárlását tervezed, most a Deeper Chirp+ 2.0 verzióhoz 3 hónapig ajándékba kapod ezt a több, mint ötvenezer horgászvíz mederképét tartalmazó prémium előfizetést. Ezen az oldalon ellenőrizheted, hogy a közeledben melyik tavaknak készült már el a medertérképe - a lista folyamatosan növekszik!

Ha kiválasztottad, melyik horgászvízre, horgásztóra tervezel menni, nézd át alaposan a víz medertérképét, hogy kiválaszthasd azokat a részeket, ahol a halak tartózkodhatnak. Ezek lehetnek mélyebb gödrök, medertörések vagy kisebb szigetek, zátonyok melletti növényzettel benőtt búvóhelyek. Ha találsz olyan helyet a térképen, ahol a mederstruktúrában bármilyen éles váltás, törés látható, az jó haltartó helyet jelenthet.

Számos halfaj szeret a vízalatti kiszögellések, búvóhelyek közelében maradni egész nap, tehát érdemes olyan helyet keresned, ahol nem csak a végeláthatatlan, változatlan mederfeneket látod a térképen, hanem változatos mederstruktúrát: kiszögelléseket, sziklákat, töréseket, gödröket és növényzetet.

A legjobban akkor jársz, ha olyan helyet nézel ki magadnak, aminek a közelében minél több ilyen, változatos mederszerkezetű terep van, így ha az első hely nem ad halat, könnyen átmehetsz a másik kiszemelt helyre is.

Amikor a partra érsz, érdemes egy kis időt szakítanod arra, hogy a Deeper szonároddal körbeszkenneld a területet. Ez segít nem csak annak a meghatározásában, hogy pontosan hol horgássz, mert valós időben látod a radarképen a halakat, de a Deeper által készített batimetrikus térképet később is előveheted és elemezheted, akár horgászat közben, akár később, otthon. Ez nem csak az aznapi horgászat sikerét alapozhatja meg, de ha később, ha újra visszatérsz erre a horgászhelyre, már remek előzetes információid lesznek róla!

A horgászat végeztével otthonról is fontos megállapításokat tehetsz a batimetrikus medertérkép alapján. Ha sikeres volt a horgászatod, akkor legközelebb tudni fogod, hogy ehhez hasonló helyet kell keresned és természetesen ide is vissza tudsz bármikor térni. Ha azonban sikertelen volt a horgászatod, a medertérkép tanulmányozásával következtetéseket tudsz levonni, hogy miért voltál sikertelen.

Fontos, hogy szimplán a mederstruktúra nem elég egy sikeres horgászathoz: a halak étvágyára és tartózkodási helyére hatással van számos tényező, például a vízhőmérséklet, a légnyomás és a frontok, a napsütés stb. Mindenképpen ezeket a tényezőket is vedd számításba, amikor a horgászatod sikerességét vagy sikertelenségét kutatod. Ez kulcskérdés lehet a következő sikeres horgászatod megtervezésében!

Konklúzió

Ha a horgászatod megtervezésében medertérképek tanulmányozásával i skiegészíted, hatékonyabban tudsz majd halat fogni, különösképpen az ismeretlen vizeken.

Természetesen ha nem célod feltétlenül a halfogás, csak szimplán pihenni szeretnél egyet a vízparton, nem kötelező használnod. Azonban ha konkrétan halfogási céllal érkezel a vízpartra, kár lenne kihagynod ezt a lehetőséget és kisebb eséllyel indulnod.

Sokan mondják persze, hogy halradarral könnyű halat fogni: nos, őket megnyugtatjuk, hogy közel ugyanolyan nehéz. A halradar nem fogja meg a horgász helyett a halat, csupán néhány olyan hasznos információt nyújt, amivel időt spórol a horgásznak: például anélkül ad egy kis betekintést a mederalakulatokba, hogy egy mélységmérő ólommal órákon át méregessük az adott horgászvíz mederviszonyait. Megvan ennek is a szépsége, de a mai rohanó világban minden megspórolt óra plusz időt jelenthet, amit a halfogással töltünk.

 

..
Ezek megvoltak?bezár
Tovább a Fishing Time-ra »
Kiárusítás

hirdetés