Horgász akciók 920

Egyéb ragadozós

Abban, hogy 2 évvel ezelőtt elhelyeztem egy csónakot egy dunai kikötőben, hogy könnyedén, és rendszeresen ki tudjak járni a nagy folyóra, igen komoly szerepe volt egy barátom érdekes mondatának. Megbízható srác, ezért nem is engedtem el a fülem mellett az információt, hogy ő bizony 10 kuttyogatásból 9-szer fog a Dunán.

Többen is kérdezték már ezt tőlem, de bizony előfordult, hogy én is feltettem magamnak a kérdést… Miért pont a harcsa? Az én helyzetemben ez azért érdekes, mert amikor elkapott engem a harcsaláz, akkor pont azt az időszakot éltük, hogy a környékünk természetes vizeiből, különböző okok miatt, már eltűnt a harcsa, és a magántavakban még nem kapott helyett, csak a pontyot meg az amurt ismerték, és ezek jelentették mindenki számára „A HALAT”.

Kölyökkoromban mindig átugrottam a cikkekben a halak általános jellemzését, azonnal a módszereket és a "nagy titkokat" szerettem volna elolvasni. Ha azonban a harcsáról van szó, az általános jellemzése bizony az alap, amelyre rendre utalnunk kell, mert ennek a speciális halfajnak másikhoz nem hasonlítható felépítése, és életmódja van, ami alapvetően meghatározza a hozzá kapcsolódó horgászmódszereket.

A vízparton a horgászok fokozottan részesülnek a szemre káros UV sugárzásból. A vízfelszínről visszatükröződő napfény duplán veszélyezteti a szemünk világát. Erre jó megoldás lehet a polarizált napszemüveg, ami a maximális UV védelem mellett kiszűri a vízszintes felületekről visszaverődő fénysugarakat.

Nem kis meglepetésre tudja, hogy mekkora problémát okoz a kapitális pontyok ellopása, elvitele, a téli vermelő helyek gereblyézése, a rossz útra tért horgászokhoz hasonló halászok ténykedése és ellenőrzésük hiánya - nem is hinné az ember, hogy Szűcs Lajos országgyűlési képviselőről, a Pest megyei közgyűlés elnökéről van szó.

Mindenekelőtt érdemes tisztázni néhány alapvető információt: a balin a pontyfélék családjába tartozik, felső szájállású, foga nincs, mégis ragadozó hal. Szerte Európában megtalálható, őshonos halfajunk. Ívása többnyire március hónapra esik, ilyenkor sekély, sóderos, homokos aljzatra ívik. Tilalmi ideje március 1-től április 31-ig tart. Méretkorlátozás 40 cm, 3 darab a napi elvihető limit, bár szálkás mivolta végett nem túl népszerű az asztalon. Elterjedt neve még a ragadozó őn.

A horgászatban a rengeteg szépség mellett azért van „némi” nehézség is. Főleg, ha nem csak az élményért pecázunk, hanem valamiféle koncepció, terv mentén haladunk. Ilyenkor az első tudatos lépés a halak megkeresése. Ez különösképpen télen okoz gondot, amikor a legtöbb hely leüresedik, és egyébként sem egyszerű kapásra bírni a lelassult ragadozókat.

Szeptember 20-át írtunk, és már hosszú hetek óta szinte egy csepp eső sem esett a környékünkön. A táj a szokásosnál is sárgább, fakóbb színben tündökölt, a kicserepesedett talaj és a folyók, tavak vízszintje hosszú ideje tartó csapadékhiányról árulkodott. Az ősztől várta minden és mindenki a megváltást, de az égbolton csupán felhőfoszlányok és kócsagok ténferegtek, esőre még kilátás sem volt azokban a napokban.

Szezonindító akciók
hirdetés

Először 1996 nyarán drop shotoztam a Rio Ebrón süllőre és fekete sügérre, csak akkor még nem így szereltünk és nem volt még közismert neve sem a módszernek. Német horgászoktól lestem el a főzsinórra, az ólom fölé rögzített horog trükkjét, s alkalmaztam is sikeresen. Már akkor is leginkább az akadók lassú meghorgászása volt a cél kifejezetten műcsalival.

A legtöbb horgász életében – előbb vagy utóbb – elérkezik az a pont, amikor elkezd rekord méretű halakra horgászni. Ha valaki ezen belül is a nagy csukák felkutatására adja a fejét, és mindezt pergető felszereléssel teszi, sok jóra ne számítson. Tapasztalataim szerint, nincs hálátlanabb jószág, mint a kapitális csuka. Ez irányú vélekedésemet e kiváló ragadozó óriás példányai habitusának sajátosságain és „vadászatán” keresztül szeretném megvilágítani.

 

..
Tovább a Fishing Time-ra »
Kiárusítás

hirdetés