Adunk egy 1.500 Ft-os kupont, ha feliratkozol hírlevelünkre! Részletek »

Halelvitel: a szigor elkezdődött!

2015.01.03.

Nyugodtan lehet trendszerűnek nevezni a folyamatot, melynek során a fontosabb hazai horgászvizek kezelői jelentősen szigorítják az elvihető halak mennyiségét.

Szezonindító akciókhirdetés

Kijelenthető, hogy előbb-utóbb országosan vége lesz a napi 3+2 elvihető nemeshallal jellemezhető országos horgászrendnek.

Több vizünkön (Desedán és kisebb egyesületi vízek tömegein) már évek óta valamiféle kvótarendszer működik, melyben mind a napi, heti, hónapos és éves elvihető halmennyiség jelentősen kevesebb, mint amit a jelenleg hatályos törvény, és annak végrehajtási rendelete megenged. Ezen ugye egy adott vízen szigorítani lehet, csak enyhíteni nem. A példa és az ott horgászó tömegek reakciója, a szigorúbb szabályozás vízre, a halállományra gyakorolt hatása adott. Nem kell sötétben tapogatózni, nem kell feltétlenül nulláról hatástanulmányokat készíteni.

2015-től legnagyobb természetes vizeinken érvénybe léptek olyan helyi szigorítások, melyek jelentősen korlátozzák az elvihető halak mennyiségét. Egyszerre lépett a Balaton, a Tisza-tó és a Velencei-tó is! A szabályok nem ugyanúgy alakulnak az egyes vizeken, de érezhető az egyirányba tartás. Ennek világos példáját szolgáltatta a balatoni és a Tisza-tavi vízkezelő előzetes egyeztetése is a szigorítások tekintetében.

Hogyan kell ezt nekünk, horgászoknak értékelni?

A sporthorgászok, a C&R követői állva tapsolnak, néhányan további szigorítást sürgetnek. A horgászok talán legjelentősebb csoportja, akik visznek el halat, de mértékkel, kizárólag családi fogyasztásra, igazából nem fogják észrevenni a szigorítást. A napi kvótát talán, de ha átgondoljuk, hogy hányszor vittünk el 2014-ben 3+2 db nemeshalat, meg is lesz az eredmény. Aki családi konyhára "dolgozik", annak elég kell, hogy legyen a heti 7 db ragadozó (Tisza-tavon).

Igazából azoknak lesz rossz, akik bizonyos időszakokban, amikor egy halfajt nagyon lehet fogni valemilyen speciális körülmény miatt, hordták napokon keresztül az egy fajból a hármat (vagy ki tudja mennyit)!Nekik, többek között a saját érdekükben is, eleve mértékletességet kellett volna gyakorolni ebben az időszakban, erre most a helyi szabályok fogják kényszeríteni őket!

Hogy lesz ez ellenőrizve?

A közhely, hogy minden szabály annyit ér, amennyit betartatnak belőle, itt hatványozottan igaz! Hogy a napi, heti éves kvóta ellenőrizhető, és betartatható legyen, ahhoz az kell, hogy a horgász pontosan és lelkiismeretesen vezesse a fogási naplót. Ez az okmány lesz az egyetlen zsinórvezető, ami alapját vissza lehet ellenőrizni a fogásokat. Ha ennek ellenőrzése nem lesz a jelenleginél sokkal hatékonyabb, érezhető eredményt sem szabad várni a szabályok szigorításától. Valószínűleg szükség lesz néhány bevont területi engedélyre és számos borsos halvédelmi bírságra, hogy eljusson a nehezebb felfogású horgászokhoz is, hogy ez őértük is van.

Ha a horgászközösség nem összekacsint, hanem támogatóan lép fel, ha a halőrzés hatékonyabb lesz (emlékezzünk, a NÉBIH bországos hatáskörő halőri kommandót készül felállítani), néhány év múlva érzhetően több hal lesz a vizeinkben. (Most nem taglaljuk az egyéb fontos körülményeket, mint ívás, vízállás, stb) Ezt támogathatja az a változás is, ami az előttünk lévő időszakban a természetes vizeink halászati jogának pályáztatásával is szoros összefüggésben lesz. Remélhetőleg az egész országban megszűnik a rabló szemléletű kereskedelmi halászat, melynek eredője megint csak a halbőség növekedése lesz! Ha még a kormonánok ellen is fel lehet hatékonyan lépni, még talán a horgászok létszáma is emelkedő tendenciát mutathat újra! Szóval, ha mindenhol egy kis lépést teszünk a halbőség javítása felé, a végén igencsak érezhetőnek kell lenni!

Nem lennénk meglepve, ha a halászati törvényben előbb-utóbb országos hatállyal megjelennének a ma még csak egyes területeken érvényes kvóták. 

Hasznos:

A Velencei-tóra 2015. évre érvényes éves jegytípusok mennyiségi korlátozással kerülnek kiadásra. Ennek megfelelően az éves területi jegy birtokában a darabszám korlátozással védett halfajokból (csuka, süllő, kősüllő, balin, ponty, harcsa, compó, amur) összesen kifogható:
Felnőtt éves jeggyel: 80 db
Kedvezményes (68 év felett) éves jeggyel: 50 db
Ifjúsági és házastársi éves jeggyel: 35 db
Gyermek jeggyel: 10 db

Balatoni horgászrend | Tisza-tavi horgászrend

Ingyenes szállításhirdetés


Horgászhírek

Még több horgászhír »