2015.08.25. forrás: napigazdasag.hu
Már csak a halászati program vár brüsszeli elfogadásra, így teljes lesz a 2014–2020-as európai uniós fejlesztési támogatásokat meghatározó operatív programok sora. Ha erre is igent mond az Európai Bizottság, rövidesen a halgazdálkodás fejlesztését szolgáló pályázatok is megjelenhetnek.
Már csak egyetlen operatív program elfogadására vár Magyarország, miután a múlt héten az Európai Bizottság zöld jelzést adott a 2014 és 2020 közötti vidékfejlesztési támogatások felhasználását összefoglaló programnak. A Magyar halgazdálkodási operatív program véglegesített tervezetét a Miniszterelnökség június végén küldte el Brüsszelbe, a dokumentum az utolsó egyeztetési szakaszban van, várhatóan heteken belül jóváhagyják.
A program részeként hazánk a 2007–2013-as európai uniós fejlesztési ciklushoz képest 12 százalékkal többet fordíthat a halgazdálkodás fejlesztésére.
A hazai társfinanszírozással együtt 2023-ig mintegy 15,5 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra. A program fő célja, hogy a magyarországi halgazdálkodás versenyképessége a fenntartható fejlődés biztosítása mellett emelkedjen, bővüljön természetes vizeink halállománya valamint megőrizzük az élővilág sokszínűségét. Fontos cél emellett, hogy a hazai fogyasztókat magas minőségű haltermékekkel lássa el az ágazat, s ezzel együtt bővüljön az egy főre jutó halfogyasztás hazánkban.
A hazai operatív programok többségéhez hasonlóan, itt is cél, hogy a kis- és közepes vállalkozások számára – a fejlődésüket szolgáló pályázati lehetőségek kihasználásával – biztosítsák a hosszú távú megélhetést.
Ha a program megkapja a brüsszeli jóváhagyást, vélhetően rövid időn belül az első pályázatok is megjelennek. Így van ez a nemrég zöld jelzést kapott vidékfejlesztési program esetében is. A felhívások előkészítése folyamatban van, várhatóan két héten belül jelennek meg a pályázatok. Ezzel kapcsolatban Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár- és vidékfejlesztésért felelős államtitkára korábban elmondta: a teljes keret 35 százalékát a beruházások finanszírozására fordítja a kormány. Az agrár-környezetgazdálkodási programra 190 milliárd, az ökogazdálkodók támogatására 60 milliárd forintot különítenek el. Mindkét pályázati keret heteken belül megnyílik, és még idén kiírják az állattenyésztési és kertészeti pályázatokat is.