Adunk egy 1.500 Ft-os kupont, ha feliratkozol hírlevelünkre! Részletek »

Rapsicok és kormoránok garázdálkodnak a letiltott Sión

2013.10.26. forrás: teol.hu

Nappal a kormoránok, éjszaka a rapsicok garázdálkodnak a Sión, míg a horgászok és a halászok betartják az október eleje óta hatályban lévő halfogási tilalmat.

Szezonindító akciókhirdetés

– Még nagyobb lehet a kár a kormoránok térhódítása miatt a Sión, mint amit a szennyeződés egyébként okozott – vélekedik Badics Zoltán, a szekszárdi Kishalászok Egyesületének tagja. Ezért azt reméli, hogy a Kaposra és a Sióra kiadott halfogási tilalmat minél előbb feloldják, ugyanis a horgászok, halászok jelenléte távol tartaná a ragadozó madarakat, amelyek elpusztítják, megsebzik a megmaradt halakat.

Mint ismert, szeptember 24-én a kaposvári cukorgyár üzemi területéről vinasz (cukortalanított melasz) jutott ki a szabadba és a csapadékvíz-elvezető rendszerbe, amelyen keresztül elérte a Sióba torkolló Kapost. Néhány nappal később a víz elszíneződését, a halak tetemes pusztulását tapasztalták a folyó Tolna megyei szakaszán, és a Tolna Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatósága általános halfogási tilalmat rendelt el, amely még mindig érvényben van.

Megkerestük az ügyben a kormányhivatal illetékeseit. Dr. Rappay József, az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság igazgató-főállatorvosa a laboratóriumi vizsgálatok eredményeivel kapcsolatban elmondta, hogy az elhullás oka az oxigénhiány volt, amelyet minden valószínűség szerint a folyóba beengedett cukorgyári melléktermék váltott ki. Ezt támasztják alá a kórelőzményi adatok is, miszerint minden halfaj és minden korosztály közül pusztultak állatok, a mért alacsony oxigén szint, a víz paramétereinek jelentős változása, ezen belül is a KOI nagyon magas értéke, a jellegzetes kopoltyú elváltozások, valamint az a tény, hogy halak az elhullás előtt még táplálkoztak.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóságának laboratóriuma a beküldött 32 haltetem vizsgálata során az oxigénhiány tüneteit állapította meg. Parazitás, vagy fertőző eredetű (baktérium, vírus) megbetegedést nem találtak. Az öt vízminta vizsgálata szerint a víz pH-ja savas irányba tolódott el (6,15 pH), az ammónium értéke a normális érték négyszeresére emelkedett (3,71 mg/liter), kémiai oxigénigénye pedig rendkívüli mértékben megemelkedett – a normális érték kilencvenszeresére. A szakemberek növényvédőszereket nem mutattak ki a vízben.

Kosaras Zoltán, a kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatósága Vadászati és Halászati Osztályának vezetője pedig arról tájékoztatott, hogy a társhatóságokkal rendszeresen egyeztetnek, és ezek eredményétől függ, hogy mikor oldják fel a tilalmat.

Ingyenes szállításhirdetés


Horgászhírek

Még több horgászhír »