Adunk egy 1.500 Ft-os kupont, ha feliratkozol hírlevelünkre! Részletek »

A MAHAL nyilatkozata félrevezeti a horgászokat

2013.03.11. forrás: FishingTime

A Magyar Haltermelő és Halászati Vízterület-hasznosítók Szövetsége (MAHAL) kezdeményezte a Kúriánál az Országos Választási Bizottság (OVB) azon határozatának megsemmisítését, amit az abádszalóki Tiszai Vitorlás Egyesület népi kezdeményezésével kapcsolatban hozott.

Szezonindító akciókhirdetés

A népi kezdeményezés lényege, hogy a tavaszi általános ívási időszakban a természetes élővizeken az új halászati törvény tiltson meg mindenfajta halászati tevékenységet. A beadványban két kérdés szerepel, az OVB mindkét kérdésben hitelesítette az aláírásgyűjtő ívek mintapéldányát. Az egyik kérdés az általános halászati tilalom bevezetéséről szól, míg a másik a halászati tilalom időpontját is (március 01-től - június 01-ig) meghatározza. Az aláírásgyűjtést csak a második kérdésben fogjuk elindítani jogerőre emelkedése után.

„Akarja-e Ön, hogy az Országgyűlés napirendjére tűzze a halászatról és a horgászatról szóló 1997. évi XLI. törvény megvitatását az általános (március 01. napjától június 01. napjáig tartó) halászati tilalmi időszak bevezetése végett?”

A MAHAL közleményében kiemelte, hogy az OVB határozat megsemmisítését a HORGÁSZOK érdekében kéri. Ez elképesztő állítás, mi horgászok tudjuk nagyon jól, mennyire aggódnak a halászok értünk. A MAHAL azzal riasztgatja a horgászokat, ha aláírásukkal támogatják a kezdeményezést, akkor horgászni sem lehet majd, mert a horgászat is halászat. Bizonyítékul hivatkoznak a mostani törvényre, csak azt felejtik el, hogy mi pont ezt a törvényt akarjuk megváltoztatni úgy, hogy az hatályát vesztve a horgászat és a halászat, már jól elválasztható legyen. Egyébként még a most érvényben lévő idejét múlt törvény is megkülönbözteti - már a címében is - a két tevékenységet, ami így szól: „1997. évi XLI. törvény a halászatról és a horgászatról”

Az új halászati törvényben egyértelműen kell fogalmazni, a köznyelv érthetőségével, miszerint a halászati tilalom a halászatra, a horgászati tilalom a horgászatra vonatkozik, vagy esetleg mind kettőt tiltani kell bizonyos esetekben.

Kik készítették az 1997. évi XLI. törvényt a halászatról és a horgászatról?

Valószínű, hogy halászok, hisz a horgászatot szigorúan szabályozza, még a halászat gyakorlatilag szabályozatlanul, vagy csak igen kis mértékben szabályozottan folytatható tevékenység a most érvényben lévő törvény szerint. Gyakorlatilag a halászati hasznosítóra bízza a korlátozó rendelkezések meghozatalát és az ellenőrzést. Köztudott, hogy magánhalastavak tulajdonosai halászként tevékenykednek állami vizeken. A természetes vizek lerablásának ez is az egyik fő oka, a felháborító pedig az, hogy mindezért milliárdokat fizetünk mi horgászok, de nem a tulajdonos államnak, hanem a halászoknak, akik a horgászok pénze nélkül már rég abbahagyták volna az „ősi mesterséget”.

2013. március 26-án Parlamenti nyílt nap lesz, ahol napvilágra kerül a Parlament Felsőházi-üléstermében az új törvényjavaslat bemutatása. Ha széles körben megismerik a Magyar horgászok a tervezetet, majd rájönnek, hogy miért indítottunk népi kezdeményezést. Most borítékolható, hogy a „halászati megszorítások” mögött semmi lényeges változás nem lesz a természetes vizek halállományának védelmében, pedig hát nem kell szakértőnek lenni ahhoz, hogy a horgászturizmust HAL nélkül igen nehéz lesz fejleszteni. Márpedig a Parlamenti Nyílt Nap a horgászsport és a horgászturizmus fejlesztésének elősegítéséről szól. Ezt az előrelépést, pedig az új halgazdálkodási szabályzat lenne hivatott segíteni. De kérdés segítheti-e valóban a sporthorgászatban lévő óriási gazdasági lehetőségek kihasználását, a hazai horgászok örömteli kikapcsolódását olyan halgazdálkodási szabályzás, ami csak látszólagos korlátokat rakna a rablóhalászat útjába.

Mire gondolunk?

Példa: Eddig nem volt meghatározva, hogy egy folyamkilométeren mennyi varsát rakhat le a halász, de mondjuk 50 db. varsánál soha nem rakott le többet. Ha az új törvény az eddig korlátlanul lerakható halászeszköz számát „szigorúan” meghatározva, úgy rendelkezik, hogy 60 db. varsánál többet nem használhat az adott folyószakaszon, akkor ugyebár ez a halászati tevékenység korlátozása, legalábbis papíron és kommunikációban.

Előzetes információnk szerint az új törvényjavaslat a fenti példához hasonló halászati korlátozásokat fog csak tartalmazni, ezért indítottuk a népi kezdeményezést, egy valóban fontos kérdésben. Ha a KÚRIA a MAHAL kifogását jogosnak ítéli, újra fogalmazva, új beadvánnyal fordulunk az OVB felé mindaddig, amíg kedvező döntés nem születik számunkra.

A demokrácia lényege a többségi igény akaratának megvalósulása. Ez esetben a 150-200 főre tehető halász áll szemben közel négyszáz-ezer horgásszal. A magyar horgászok régóta igénylik a változást, de az ország gazdasági érdekét sem szolgálja az a halászati gyakorlat, amit az Európai Unió tagországaiban már rég beszüntettek. Jó lenne időnként az unió azon irányvonalait, rendelkezéseit is átvenni, ami pozitív változásokat hoznának az ország életébe.

Abádszalók,2013-03-09


Tiszai Vitorlás Egyesület

Ingyenes szállításhirdetés


Horgászhírek

Még több horgászhír »